TikTok Ceo'su Kevin Mayer İstifa Etti, Nedeni Oldukça Şaşırtıcı

TikTok'un CEO'su Kevin Mayer istifa ettiğini açıkladı. TikTok, Mayer'in kararına saygı duyduğunu belirtti. Mayer, 1 Haziran'da göreve gelmişti. Bu göreve geleli henüz üç ay olmuştu. Casus yazılım olduğu gerekçesiyle ABD’de millileştirilecek olan TikTok’un CEO’su Kevin Mayer de şok bir kararla görevini bıraktı.

TikTok'un sahibi Çin şirketi ByteDance tarafından görevlendirilen Mayer ayrılırken şirket çalışanlarına da bir mektup bıraktı. Mayer mektubunda “Son haftalarda, siyasi ortam keskin bir şekilde değişirken, kurumsal yapıda değişikliklerin neleri gerektireceği ve bunun, parçası olduğum küresel rol için ne anlama geldiği konusunda değerlendirmeler yaptım. Tüm bu olumsuz ortama rağmen her şeyin çözüleceğine inanıyorum ancak üzülerek bildirmem gerekiyor ki görevimi bırakmaya karar verdim." ifadesini kullandı. TikTok'un CEO'su Kevin Mayer'in, ABD Başkanı Donald Trump'ın, kendileri için güvenlik riski oluşturduğu gerekçesiyle uygulamanın ABD operasyonlarını bir Amerikan şirketine satması için Çinli sahibine baskı yapması üzerine istifa ettiği düşünülüyor.


Hatırlatmak gerekirse, güvenlik endişeleri nedeniyle TikTok'un Çin'in kontrolünde olmasını istemediklerini aktaran Trump, Microsoft ya da benzer ABD merkezli bir firmanın TikTok'u alması gerektiğini söylemişti.Trump, "Microsoft ya da başka bir firmaya satılmadığı takdirde, TikTok'u 15 Eylül'de kapatacağız." ifadesini kullanmıştı. Bu süreçte TikTok’un ABD operasyonlarını satın almaya en büyük adaylar ise Microsoft ve Oracle olarak gözüküyor. Kısaca Mayer'in istifasına son haftalarda şirketin maruz kaldığı siyasi baskılar neden oldu.Hiç yorum yok