Internet Explorer Kaldırıldı Mı?

Microsoft'un tarayıcısı Internet Explorer kaldırılıyor mu? 

Bir zamanlar internetin kralı Internet Explorer gözden düşmüşe benziyor. Windows Internet Explorer (Türkçe: İnternet Kâşifi ya da İnternet Gezgini) ya da eski adıyla Microsoft Internet Explorer olarak bilinmektedir. Microsoft tarafından geliştirilen bir Web tarayıcısıdır. Rakipsiz kaldığı için gelişemeyen Internet Explorer, Firefox tehlikesi güçlenene kadar kendini toparlayamadı.Yüzde 95'lik pazar payından düşüşü devam eden Internet Explorer, bunun neredeyse üçte birini kaybetti. Yalnızca Internet Explorer için tehlike çanları çalmaya başlamadı. Firefox, uzun yıllar boyunca Internet Explorer'ın yavaşlığından ve çıkarttığı sorunlardan bıkan herkesin bir numaralı tercihi olmuştu. Fakat günümüzde Chrome ile rekabet etmek konusunda güçlük çeken Firefox hakkında da benzer haberler ortaya çıkmaktadır.


Aynı zamanda Internet Explorer'ın düşüşe geçmesinin ardından Microsoft, çareyi Edge isimli yeni tarayıcısında buldu. Yeni bir isimle durumu toparlayabileceğini düşünen Microsoft, Edge'nin performans konusunda Internet Explorer'dan çok daha iyi olmasına rağmen imajını yenileyemedi.Microsoft, eski Edge'ye verdiği desteği sonlandırmaya hazırlandığını ve bunun ardından tarayıcıya güvenlik güncellemesi sunmayacağını söyledi. Edge'in eski sürümü için destek süresinin bitişi 9 Mart 2021'de gerçekleşecek, yani bu noktada çoğu Windows 10 kullanıcısı yeni Edge'i yüklemiş olacak. 


Kısaca özetleyecek olursak Microsoft, uzun yıllar boyunca internete damgasını vuran tarayıcısı Internet Explorer'ın ve "eski" Edge'in yolun sonuna geldiğini resmi olarak ilan etti.Microsoft, gelecek yıldan itibaren bu tarayıcılara güle güle diyecek. Tam tarih belirtmemiz gerekirse Internet Explorer 11'i gelecek yıl, 17 Ağustos 2021 tarihinde; 9 Mart 2021'de ise Edge için destek kesilecek. Yeni Windows 10 cihazlarda da yeni Edge tarayıcısını kullanıcılarına sunacak.

Hiç yorum yok