Apple ve Google Hangi Popüler Oyunu Telefonlardan Kaldırdı ?

 Apple ve Google popüler oyunlardan birini telefonlardan kaldırdı. İşte o oyun ve haberle ilgili detaylar. Popüler oyunlar arasına giren Fortnite tüm telefonlardan silinerek kullanıcıları hayal kırıklığına uğrattı. Fortnite'ın iOS cihazlar için ortaya çıkardığı son güncelleme Apple'ın App Store'dan oyunu kaldırmasına neden oldu. Epic Games bu hamlenin ardından Apple'a dava açmak için kolları sıvadı.

 Apple bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada oyunu App Store'dan kaldırdığını ve güncellemenin yeni oyun içi satın alma opsiyonunun tüm ilkelerine ters düşeceğini belirtti.Apple'ın ilkelerine ters düşen satın alma işlemi görünen o ki Apple yönetimini bu kararı almaya itmiş. Epic, oyun içi satın alma yönteminde kendi lehine bir değişiklik yaparak ödemelerin doğrudan kendi ödeme kanalı üzerinden yapılmasına zemin hazırladı.

Hepimizin bildiği gibi App Store ve Google Play Store oyun içi satın alımlarda yüzde 30 komisyon alıyor. Fakat Epic tarafından gerçekleştirilen güncellemede oyuncular ödeme yaptıklarında Apple komisyon alamamakta. Haliyle Apple bu sert kararı alarak oyunu saf dışı bıraktı.Açıklama yapan Apple, Fortnite'ın App Store kurallarını ihlal ettiğine dikkat çekti. Apple'ın ekosistemlerinden yararlanan Epic, yeni güncellemesi ile yanlış bir hamle gerçekleştirmiş gibi gözüküyor. Fakat Epic'in CEO'su olan Tim Sweeney konuyu mahkemeye götürmekte kararlı.

Bununla da kalmayarak Epic Games, Fortnite kullanıcılarını da Twitter'da organize edip #FreeFortnite tagini açtı. 'Özgür Fortnite' anlamına gelen bu tagde birçok kullanıcı da Apple'ı protesto etti.

Hiç yorum yok