Apple Piyasa Değerini 2 Trilyona Çıkardı

Apple 1 Nisan 1976 yılında kurulmuş ve 3 Ocak 1977’de Apple Computer, Inc. adıyla anonim şirket haline gelmiştir. Apple, Samsung Electronics'den sonra ciro açısından dünyanın en büyük ikinci bilgi teknolojileri şirketi; Samsung ve Nokia'dan sonra da dünyanın en büyük üçüncü cep telefonu üreticisidir.  Fortune dergisi Apple'ı, 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde ve 2008 yılından 2012 yılına kadar dünya çapında en çok rağbet gören şirket olarak nitelendirmiştir. 


Dünyaca ünlü teknoloji firması Apple bir başarıya daha imza attı. Teknoloji devi Apple, borsada 2 trilyon dolardan (1.5 trilyon sterlin) değer alan ilk ABD şirketi oldu.Apple son dönemde para piyasalarında gittikçe daha değerli hale geliyor. Özellikle son iki yılda markanın değerinin ikiye katlanmış olması dikkat çekti. 2 trilyon dolar seviyesine ulaşan diğer tek şirket, geçtiğimiz Aralık ayında hisselerini halka arz ettikten sonra devlet destekli Saudi Aramco oldu. Fakat Apple 1.8 trilyona gerileyen Aramco'yu saf dışı bırakarak Temmuz ayı sonunda dünyanın en değerli işlem gören şirketi oldu. Görünen o ki beş ay önce hisseleri dip noktayı gören Apple, kısa sürede kendini toparlamayı başardı. İPhone üreticisinin hisseleri, koronavirüs krizinin onu perakende mağazalarını kapatmaya ve Çin bağlantıları üzerindeki siyasi baskıya zorlamasına rağmen, bu yıl % 50'den fazla pazar payına sahip oldu.


PP Foresight'ta teknoloji analisti olan Paolo Pescatore, Apple'ın hızlı hisse fiyat artışının "kısa süre içinde etkileyici bir başarı" olduğunu söyledi. Ayrıca "Son birkaç ay, hem kullanıcıların hem de ev halkının daha kaliteli cihazlara, bağlantılara ve hizmetlere sahip olmalarının önemli hale geldiğinin altını çizdi ve Apple'ın güçlü geniş cihaz portföyü ve artan hizmet sunumu ile gelecekteki büyüme için çok önemli fırsatların var olduğunu belirtti."

Hiç yorum yok